reklama

Pokračovanie predošlého článku...

Tak nakoniec sme do Revúcej nešli, ale ani za tých pár minút čo som ju ešte z tesca odniesol domov sa mi nepodarilo vyhovoriť jej pôžičku. Boh ju ochraňuj. Ale to je ináč vážne zlé. Uvedomujem si, že pod ťarchou rôznych reklamám je ťažké tomu odolať, ale keď to dokážem ja - dokáže to hocikto. Dobre, musím sa priznať, že tiež mám niekedy chuť si urýchliť získanie niečoho pekného, ale potom si vždy spomeniem na príbeh o záhradníkovy. Nech sa páči - tu je..

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Príbeh o záhradníkovi:

Starý otec zobral vnuka na záhradku. Prišli do domčeka, vybrali náradie a začali okopávať kvietky. Keď skončili, sadli si k stolu a odpočívali. V dedkovej záhrade bolo krásne. Všade kvitli kvety a všetko bolo také prirodzené a úžasné. Chlapec si všimol, že susedova záhrada je zarastená, plná buriny a krovín. Sused zúrivo vytrhával burinu a neustále nadával. Vnuk sa opýtal svojho dedka, prečo je jeho záhrada taká pekná a susedova plná buriny, keď obaja sú v záhradách takmer každý deň. Ten sa iba pousmial a povedal mu svoj príbeh.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Keď som kupoval túto záhradu, bola taká istá ako susedova. Začal som vytrhávať burinu a osekávať kroviny. Neskôr som zistil, že takýmto spôsobom nad burinou nezvíťazím. Korene zostávali v pôde a pri vytrhávaní padali semená opäť do pôdy. Burina vždy dorástla. Len, čo som na jednej strane dočistil, druhá strana začínala zarastať. Poradil som sa s jedným skúseným odborníkom a ten mi odporučil vhodnú odbornú literatúru. Všetko som si dôkladne naštudoval a napokon to s ním prekonzultoval. Vymyslel som následnú stratégiu. Nasadil som také kvety a rastliny, ktoré rástli oveľa rýchlejšie ako burina. Tieto rastliny tak zamedzili burine v raste, čiže ju čoskoro úplne potlačili. Premysleným výberom správnych druhov rastlín sa záhrada udržiava v čistote sama. Keby som neurobil túto potrebnú zmenu, dodnes by som bojoval proti burine. Záhrada mi teraz poskytuje radosť a potešenie, predtým mi prinášala iba starosti a hnev“. Burina v príbehu predstavuje úroky. Chápete už prečo je zlé zobrať si dlh na živobytie, luxusné výrobky, dovolenky a rôzne iné spotrebné veci? Veď to si človek ani nemôže poriadne užiť...keď má všetko hneď. Nechápem. Čo Vás potom motivuje? Lebo mňa motivuje, že si na dotyčnú vec zarobím, a ušetrím. Viete ako sa potom teším? Prajem Vám ten pocit. ;)

Keď už sme pri tom šetrení (šikovne som premostil však? na pokračovanie série "Peniaze naše každodenné" - 3.kapitola: Šetrenie)
Šetrenie by malo tvoriť základný "výdavok" každého zarábajúceho človeka. Prečo platíte všetkým naokolo okrem seba? Platíte potravinám, teplárom, vodárom, plynárom, nájomníkom, štátu, obuvníkovy, krajčírke, taxikárom, finančným poradcom, a mnohým ďaľším. Prečo nezaplatíte aj sebe? Vy predsa robíte, aby ste zarobili. Alebo sa snáď mýlim?
,,Najprv zaplať sám sebe aspoň 10% z príjmu a až potom rozdeľ zvyšok medzi ostatných."
To je stará múdrosť - nadčasová. Platí vždy a všade. Je spomenutá aj v Biblii (najčítanejšej knihe) - prečo ju praktizuje asi len drvivá menšina? Možno je to aj preto, lebo sa naši starý rodičia popálili keď sa menil režim a vysoká inflácia doslova zožrala ich celoživotné úspory. Oni nato proste neboli pripravení. To však neznamená, žeby sme na šetrenie mali zanevrieť. Veď koľkokrát ste v škole prišli o niečo a napriek tomu ste tam stále chodili ?! Alebo, zanevreli ste na svoju mamku, keď Vás nahnevala? Nie! Tak potom - kde je problém?
Možno keby v TV bolo viacej reklám zameraných na šetrenie, tak by bola situácia iná. Ale to je len výhovorka. Skutočný problém je v každom z nás. Sme netrpezliví - chceme všetko hneď, okamžite, takoj. Ale za akú cenu? Mám pokračovať? Alebo už chápete, že dlh je fuj, nono, kaka, blé. Toto by ste mali hovoriť svojim deťom. A nie napomínať ich za to, že Vám pokreslili stenu. Keby ste mali našetrené, tak by ste kúpili farbu a namalovali ju znova, ale Vy ne, radšej sa budete topiť v dlhoch! Tak Vám treba!
,,Nemrhaj na zbytočnosti!"
To je druhá zásada. No načo Vám je furt kupovať nejakú novinku? Keď už máte jeden mobil, načo Vám je nový? Aby ste mohli frajerovať? A potom plakať? Nemáte dosť problémov aj bez toho? Alebo keď viem, že na to nemám, tak sa nepôjdem najesť do reštaurácie. Navarím si doma. Alebo nepôjdem na dovolenku na Bora Bora, stačí aj na Bala Ton, či? No keď sa inak nedá, tak musí stačiť. :D Prežili sme už aj horšie veci, však? :)
Poviem Vám čo robím ja. Každý deň si odložím 1€. A každý mesiac k tomu pridám 46% príjmu - 23% na nečakané krátkodobé veci, alebo na nový mobil (ktorý proste potrebujem, lebo je vodotesný a nárazuvzdorný - mne totižto furt padá z rúk, občas sa aj kúpe :D), a 23% na dôchodok. Nie je to ľahké, ale takto sa aspoň naučím už za mlada čo sa patrí. A som v pohode, lebo viem, že ma strýko Príhoda len tak nerozhádže. Aby som podotkol - nestačí len sporiť, treba aj investovať. Ale o tom v ďalšom pokračovaní.

A prečo vôbec sporiť?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

1.Sporenie na finančnú rezervu. Táto rezerva by nám mala slúžiť pre strýčka Príhodu. Môže sa stať, že dlhodobo onemocniete. Vtedy dostávate len 55% z pôvodného príjmu a keď máte leasing alebo úvery, tak máte problém. Mnohí ľudia sa stávajú nezamestnaní aj na pár mesiacov. Príjem nie je nikdy istý, ale výdaje sú tu stále. Koľko chudákov sa ocitne bez prístrešia, pretože pre chorobu nemôžu zaplatiť ani nájomné. Ak na to nie ste pripravení, tak si musíte požičať, aby ste vôbec prežili. Finančná rezerva slúži na to, aby ste dokázali preklenúť niekoľko mesiacov bez príjmu. Na aute je rezerva povinná zo zákona! Potrebuje ju aj Vaša peňaženka! Na finančnú rezervu sa sporí asi 5-7 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2.Sporenie na finančnú istotu nám poslúži na rôzne investičné príležitosti. Často sa stane, že Vám niekto ponúkne výbornú príležitosť. Môže to byť výhodná kúpa a následný predaj nehnuteľnosti, auta, nábytku, starožitnosti, šperkov a podobne. Môže to byť ponuka vložiť kapitál do rozbiehajúcej sa firmy ako tichý spoločník. Niekedy je to príležitosť naštartovať vlastné podnikanie alebo získať kvalitné vzdelanie. Hovorí sa, že šťastie praje pripraveným. Na tieto výhodné príležitosti potrebujete kapitál. Pomocou príležitostí sa môže Váš kapitál výrazne zhodnotiť a často aj znásobiť. Ľudia radi spomínajú na sklonku života na svoje premárnené životné šance. Na dosiahnutie finančnej istoty sa sporí asi 10-20 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3.Sporenie na finančnú slobodu. Dáva sporeniu konečný zmysel a cieľ. Sloboda znamená byť nezávislým od starobného dôchodku a pripraviť sa na dôstojné prežitie staroby. Druhý spôsob finančnej nezávislosti je, ak pasívny príjem z nasporeného kapitálu pokryje Vaše výdaje. Potom si môžete užívať starobu v pohode. V nedávnej minulosti sa ľudia tešili na dôchodok, ale teraz sa ho boja. Nevedia si predstaviť, ako prežijú posledné roky života. Finančnú nezávislosť spravidla dosiahnete za 30-40 rokov.

Sporenie je hybný moment aktivít človeka počas celého života. Na začiatku nás spoľahlivo ochráni pred nepríjemnými situáciami a zabráni tomu, aby sme sa nezadlžili. Neskôr nám umožní využiť najrozmanitejšie príležitosti, ktoré nám spríjemňujú a obohacujú život. Počas celej aktívnej doby nám dodáva sporenie pocit sebavedomia. Na sklonku života nám prináša pokoj, ľudskú dôstojnosť a pocit istoty, že nebudeme nikomu na ťarchu. Kto pre seba zachránil nejakú sumu, často zachránil v sebe človeka.

Na záver ešte niečo malé na zamyslenie:


Ja...

Ja som váš najlepší priateľ v núdzi. Urobím pre vás to, čo nemôžu vykonať pre vás ani vaši najbližší.
• Zvládam všetky životné problémy a odstraňujem prekážky, na ktoré nič iné nepôsobí.
Ja podporujem sebadôveru, rozvíjam ctižiadostivosť a preukazujem neoceniteľnú pomoc ľuďom, ktorí bojujú za uskutočnenie svojich snov.
• Dodávam im jedinečný pocit slobody a oni vďaka mne cítia, že sú zaopatrení do budúcnosti. Tak sa zvyšuje ich pracovná výkonnosť a oni chtiac-nechtiac pracujú s väčšou energiou.
Ja som prostriedok, s ktorým si zlepšíte materiálnu situáciu. Som nepriateľ apatie a melanchólie a ničím jednu zo základných príčin nepokoja, obáv a strachu – finančnú núdzu.
• Vďaka mne si každý vie vážiť sám seba a verí vo svoje sily, je spokojnejší. So mnou sa každý cíti silný, aj ten, kto sa skôr niekomu podriaďoval a pred niekým plazil. Teraz môže chodiť s vysoko vztýčenou hlavou a preplávať životom s dôstojnosťou.
Ja som už pomohla miliónom ľudí. Zriekli sa mnohých vecí , niečo pre mňa obetovali, poskytli mi najlepšie možnosti pre seba zdokonalenie a rozvoj podnikania. Na druhej strane mnohí ľudia, ktorí sa ma zriekli, tieto možnosti navždy premeškali.
Ja zvyšujem hodnotu človeka v živote a jeho možnosti k dosiahnutiu úspechu. Nútim ostatných, aby o vás a vašich schopnostiach uvažovali lepšie, dodávam vám renomé a kapitál, zaopatrujem vás.
Ja som nárazníková zóna pre údery uštedrené životom a stojím ako ochranný štít alebo tlmič medzi vami a tvrdými životnými skúškami.
• Milióny ľudí prežili veľké straty a hlboké poníženia, pretože nemali mňa. Keby tomu bolo ináč, nemuseli by trpieť a žiť v biede.
• Mnoho ľudí zostarlo bez toho, aby v živote dosiahli niečo lepšie. Strávili život v chudobe, niekedy dokonca aj bez domova a viedli úbohý život. Boli závislí na milosti iných, prijímali milodary a almužny od príbuzných aj cudzích osôb a nakoniec zomreli v chudobinci. A to len preto, že sa so mnou neskamarátili včas a nevyužili moju spoločnosť v aktívnych rokoch života.
Ja som jeden z najnadanejších a najspoľahlivejších pomocníkov pre životný boj a v bitke za vlastnú nezávislosť. Ak nastane v rodine neočakávaná situácia, alebo sa zhorší podnikanie, som vždy pripravená pomôcť. Vždy na seba prijmem úder a urobím to efektívne, ticho a bez zbytočného rozruchu, takže si to ani nevšimnete.

Volám sa – malá nasporená hotovosť.

Csaba Lehocky

Csaba Lehocky

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Profesionálny šofér - taxikár, vo voľnom čase podnikateľ - rozbiehač .. zástanca názoru, že každý môže mať svoje PZP (psychický zdroj príjmu) - vysnívaný job, bez ohľadu nato, čo si myslí okolie... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu