Nabrať odvahu a urobiť to !

Autor: Csaba Lehocky | 7.12.2012 o 15:51 | Karma článku: 4,49 | Prečítané:  1006x

,,Mám strach!" - je to dosť časté tvrdenie ak už fakt nemáme žiadnu inú výhovorku. Dovolím si však položiť otázku: Ak by si strach nemal, fakt by si to urobil? Lebo ja som si neni až taký istý. Veľa ľudí, aj z môjho okolia (aj ja) tvrdí (tvrdím), že má (mám) strach urobiť to, či ono. Je to naozaj strach, alebo len dobre-fungujúca výhovorka?

Skúsme sa na to pozrieť "pod mikroskopom". Čo to je strach ? Čo to je výhovorka ?

Podľa mňa, strach je len bežná reakcia teľa a mozgu na neznámu situáciu. Predstavme si, že ideme po ulici. Je tma a prší. Zrazu zbadáme v diaľke siluetu muža s niečím v ruke. Automaticky sa zľakneme a v hlave máme tornádo negatívnych myšlienok. Prečo? V prvom rade, ako často sa nám stáva, že chodíme na ulici, keď je tma a prší? Neviem ako Vám, ale mne veľmi zriedka. Väčšinou svietia aspoň 3 lampy. V druhom rade, pozeráme rôzne kriminálky, čítame noviny, sledujeme denné správy. Tým pádom náš mozog je živený informáciou, že keď je tma a prší a oproti nám ide čierna silueta, tak je to vrah, alebo zlodej. Taktiež je to pre náš mozog viacmenej neznáma situácia. V skutočnosti to bol len náš milý sused, ktorý nám šiel oproti aj s dáždnikom. Kto už by sa ho len bál ?

Aké z toho plynie ponaučenie? Kričte: ,,Dobrý večer, pán sused, ako sa máme?" Ak nám sused odpovie, tak je všetko v poriadku. Ak nie, tak to nie je sused. V tom prípade, na konéééééééé. Ak kone nemáte, tak utekajte.

A čo je to výhovorka. V jednoduchosti je krása. Výhovorka je vedomá lož bezcharakterných, alebo bojazlivých ľudí. ,,Nemám na to čas." = ,,Nezaujíma ma to, len neviem ako ti to povedať." Všetci predsa dobre vieme, že ten kto chce, ten si spôsob nájde, a ten kto nechce, ten si nájde výhovorku.

O čom som to vlastne chcel písať? Jááááááááááááááááj. Zase som tak trošku najak zablúdil vo vlastnej hlave. Nevadí, stáva sa.

Čiže, nabrať odvahu a urobiť to !

To sa ľahko hovorí, ale ťažšie urobí. Poznám to. Sám som mal strach z niektorých vecí a ešte aj mám. Dokonca som sa tiež vyhováral, lebo som sa bál, že sa na mňa ľudia nahnevajú, keď im poviem skutočný dôvod môjho odmietnutia. A je to tu - kombinácia výhovorky a strachu. Čo s takouto anomáliou? Neviem! Zatiaľ. Až tak ďaleko som sa nedostal, ale skúsim Vám povedať, sorry, napísať, čo som urobil ja.

Kamarát ma pozýval na seminár, ktorý stojí 4€. Ale keby som tam pozval ešte niekoho, tak by sme obidvaja dokopy zaplatili len 6€. Ja som povedal, že prídem sám. Opýtal sa ma, že prečo. Proste som mu vysvetlil, že neviem čo mám od toho očakávať a nebudem predsa volať niekoho niekde, kde ani neviem, čo mám očakávať. Všetci predsa dobre vieme, že na takých seminároch sú vychvalované produkty len tej danej firmy a všetky ostatné sú zlé. Alebo minimálne horšie. "Ale tak Ťa to víde lacnejšie!" "Ja viem, ale aj tak, nie, nikoho so sebou nedonesie, najprv to chcem otestovať ja a až keď mne sa to bude páčiť, potom niekoho pozvem." Našťastie to pochopil. Síce možno sa trošku aj hneval, že nebude tam mať 2 potencionálnych klientov, ale len jedného, ale nakoniec ho to asi prešlo. Dúfam.

Čo som tým chcel povedať? Hmmmm, dobrá otázka. Sám neviem :D. Srandujem. Proste len to, že buďte verný svojím hodnotám a za žiadnych okolností ich nemeňte.

To isté je aj s alkoholom, cigaretami a drogami. Proste som im povedal rázne nie. V živote som nefajčil, ani som si len nepotiahol na ochutnanie. Taktiež som nikdy nebral drogy (ak nerátam lieky, ale to už bolo dávno). Nepijem dokonca ani kávu. Už ani sladené nápoje. Ani enerdžidrinky. Proste nie. A prečo nepijem alkohol? A prečo by som ho mal piť? Aký to má zmysel? Radšej dám peniaze na benzín. Tak či tak, aj tak zaplatím spotrebnú daň. Prax za volantom mi je aspoň na niečo dobrá. Ale načo mi je dobrá prax v pití?!?!?!? Najprv ma zato odcudzovali, že vraj nepatrím do partie, lebo nepijem. Alebo, že si neviem užívať život, lebo nepijem a nefajčím. A iné. Teraz ma obdivujú, že so mnou metla ľudstva nezamätá. Aj keď mi to nie každý povie, ale povedalo mi to už dosť veľa ľudí.

Zase som šiel mimo cestu. Nevadí. O vetu ďalej je odbočka naspäť na hlavnú myšlienku. Aha tu.

Nabrať odvahu a urobiť to. To sa ľahko povie. Ale fakt, nepoznám človeka, ktorý by nemal aspoň z jednej veci strach. A najlepší liek na strach je akcia. Proste to urobiť. Skočiť do vody a začať plávať. Odvážnym patrí svet. Či ste už videli sochu nejakého bojka? Lebo ja som zatiaľ to šťastie nemal. Dokonca si ani len neviem spomenúť na bojka, ktorého pozná celý svet. Jedine keď tak, zajko Bojko. Ale pochybujem, že ho pozná celý svet. To dieťa, ktoré sa práve narodilo ho určite nepozná.

Možno, že nechcete aby Vás poznal celý svet. Ani netúžite po vlastnej soche. Ale určite chcete mať život podľa vlastných predstáv. Mať zdravie, rodinu, vlastnú strechu nad hlavou, finančnú zábezpeku, zmysluplnú prácu, možnosť cestovať a chodiť na výlety..... Chcete? .... Nepočujem. CHCETE ?! ,,ÁNO!!!" .. tak potom sa prestaňme vyhovárať a začnime prekonávať strach. Bude to ťažké, ale bude to stáť za to. A to Vám potvrdí každý, kto to urobil.

Pretože strach je tiež len energia. A ako každá energia, nemôže sa stratiť, ani vypariť, môže iba zmeniť svoju formu. Strach z tŕňou na ruži, sa môže premeniť na rande s dievčaťom Vašich snov. A aby som nediskriminoval female - strach z toho, že ako vyzeráte sa môže zmeniť na dovolenku Vašich snov. Ak mojim metaforám (či čo to sú) zatiaľ nerozumiete, nevadí. Časom Vám to docvakne.

A teraz šup šup, je piatok poobede. Perfektný čas na prekonávanie strachu. Nikto iný to za Vás neurobí! Tak isto ako sa nikto iný za Vás nevyciká. Síce možno niekto z Vás povie. Veď poprosím niekoho nech za mňa zbalí to krásne dievča, urobí mi rodinu, postaví dom, kúpi auto, zabezpečí príjem a potom sa už len vymeníme. Vidíte tú stupiditu? Nikto to za Vás nemôže urobiť. Nikto!!! Takže, hor sa do práce a nechcime všetko hneď. Všetko má svoj čas. Ani strom nevyrastie za pol roka, trvá mu to aj desaťročia. Ani dieťa sa nenarodí hneď. Trvá mu to 9 mesiacov. Tak aj my buďme trpezlivý.

,,Kto povedal nie? Počul som Ťa, Ty v tom zelenom. Ty sa tuším bojíš pivnice. Ale už aj, otvor dvere a vbehni do nej!"

Majte sa a držím palce,

BrightCrystal

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.

PLUS

Takto očividne kradnúť, to sa vymyká zvyklostiam, hovorieval Dzurinda

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.


Už ste čítali?