Peniaze naše každodenné .. 2. časť

Autor: Csaba Lehocky | 11.12.2012 o 15:49 | Karma článku: 4,21 | Prečítané:  332x

V prvom článku zo série sme si povedali niečo o tom ako peniazom rozumieť. V druhej lekcii si povieme o tom, ako peniaze zarábať. V podstate sú možnosti len 2 - zamestnanie (dočasný príjem), alebo podnikanie (trvalý príjem). Samozrejme, že existujú aj iné možnosti, ako napr. môžete byť na sociálnych dávkach (alebo žobrať), alebo môžete zarábať investovaním. Tretej možnosti sa však nebudem venovať lebo podľa mňa ten, kto nepracuje by nemal ani jesť a štvrtú tiež vynechám lebo najprv ich treba zarobiť, aby sme ich mohli investovať a tom tiež potom. Čo je teda lepšie? Zamestnať sa, alebo podnikať? Alebo kombinácia oboch?

Ako som povedal už minule. Ja nie som žiadny finančný mág, odborník, ani žralok. Chcem len prispieť k zmene a dopomôcť pri vyberaní si životnej cesty.

Skúsme sa na to teda pozrieť. Zamestnanie ako také poskytuje človeku určité istoty. Je to síce diskutabilné, ale dajme tomu, že hej. V prvom rade, človek má pravidelný príjem. V slušne a poctivo fungujúcej spoločnosti ho aj má. Vďaka nemu si môže kúpiť svoj životný štýl. Zaplatiť nájom, stravu, vybudovať rodinu a platiť lízing. Bavíme sa o priemernom slovenskom plate (784€, podľa ŠúSR). Ak majú takýto plat mamka aj ocko, tak si môže rodina dovoliť aj dovolenky, výlety a kultúru (kino, divadlo, koncerty), vzdelanie,... . Proste žije celkom slušne a aj na úrovni. Problém nastáva, ak jeden z rodičov príde o príjem a je bez príjmu dlhšiu dobu. Úplne zlé je ak o príjem prídu obaja. (To je presne problém s dobrým, istým zamestnaním). Rodina si už zvykla na určitý štandard, prečo by sa ho mala teraz vzdať? Ako pri zdravý, aj tu pomáha prevencia (šetrenie+investovanie, poistenie, podnikanie popri práci, ..). O prevencii si povieme nižšie, alebo v iných článkoch (ešte sa rozhodnem).

Čo sa týka podnikania, tam ten príjem až taký istý nie je. Zo začiatku. V každom prípade, problematika zarábania sa skôr týka spôsobu myslenia, nie výšky, ani istoty príjmu. Podnikatelia uvažujú úplne inak ako zamestnanci. Podnikatelia sú ochotní podstúpiť riziko, sú ochotní sa dočasne zriecť pozemských radostí. Sú verní svojej vízii a sú ochotní pre ňu podstúpiť obete. Uvažujú vo veľkom, ale nechcú mať všetko hneď. Chcú ľudstvu pomôcť. Chcú mať istotu trvalého príjmu. Sú ochotní prevziať zodpovednosť nie len za svoj život, ale aj za životy iných rodín. Neuspokoja sa s priemerom. A tak ďalej...

Áno, dobrá pripomienka. Sú podnikatelia aj zlí, aj dobrí. Ale takisto sú aj zamestnanci zlí, aj dobrí. Charakter si každý určuje a vyberá sám. Stále je možnosť výberu. Vydať sa na zlú cestu a prísť rýchlejšie k peniazom, alebo sa vydať dobrou (lepšou) cestou a prísť k peniazom pomalšie? Odpovedzte si sami.

Prestaňme sa však baviť o priemere. Zbytočne to skresľuje realitu. Poďme sa na to pozrieť prakticky. Existujú zamestnanci, ktorí zarábajú veľa? Existujú zamestnanci, ktorí zarábajú málo? Exitujú podnikatelia, ktorí zarábajú veľa? A existujú podnikatelia, ktorí zarábajú málo? Prečo je to tak? V čom je ten rozdiel?

S dovolením, na chvíľku si odskočím. Skúste sa nad tým zatiaľ zamyslieť.

...

...

Som späť. No ako? Čo Vás napadlo?

,,Môže to byť tým, ako sa snažia." Máte pravdu. ,,Podľa mňa to je v kontaktoch." Aj Vy máte pravdu. ,,To je predsa ľahké, vylízali šéfovi." Tiež máte pravdu. ,,Podvádzajú." Aj toto je pravda, ešte niekto niečo? ,,Boli v správnom čase na správnom mieste." Tiež pravda. Ďakujem za odpovede.

Mali sme možnosť počuť niekoľko názorov. Pravdivých názorov. Nedalo mi to a preto som urobil tento výskum aj medzi podnikateľmi a zamestnancami, ktorí sa vypracovali krvopotne k vysokým príjmom. Odpovedali nasledovne: ,,Je to výsledok tvrdej práce, vedomostí a vedel som čo chcem." Ďaľší odpovedal: ,,Ja sa priznám mal som asi aj trošku šťastia, ale taktiež som veľa makal a tvrdo drel, v prvých rokoch môjho podnikania, som z 52 víkendov, mal 2. Vzdelával som sa, študoval produkty, marketing, vzťahy, .." ,,V správnom čase na správnom mieste? To je blbosť. Treba mať správne vedomosti !" Aby som to zbytočne nenaťahoval, v podstate všetci odpovedali rovnako, že treba mať jasný, merateľný cieľ, tvrdo makať, byť trpezlivý, vytrvalý a neustále sa vzdelávať.

Cítite ten rozdiel v odpovediach. Čo je však paradoxné, všetci majú pravdu. Podľa seba a svojho pohľadu na svet. Prečo je to tak? Výchova, vzdelanie, prostredie, koníčky, partia,... ,,S kým si, taký si!"

Malý príklad: Práve sa narodil malý José (čítaj Chosé). V noci keď všetci budú spať, príde zlodej z Egypta a zoberie ho so sebou. O 32 rokov, José vyrastajúci v Egypte, bude iný, ako keby vyrastal v Španielsku? Áno, bude úplne inak rozmýšlať, hovoriť, inak sa stravovať, obliekať, dokonca bude mať iné vierovyznanie. Bude to úplne iný človek.

Čo je však pekné, José, ak sa rozhodne, môže vo svojich 32 rokoch úplne všetko zmeniť. Tak isto to môže urobiť každý. Zahodiť minulosť, vybrať si novú budúcnosť a začať žiť inú prítomnosť.

Ale späť ku zarábaniu. Vyšší príjem = väčšia zodpovednosť. Tomáš Baťa povedal:,,Robotníkov, tých je tu dosť, ale ľudí, ktorí sú ochotní prevziať zodpovednosť, riadiť tímy, vymýšlať a tvoriť nové veci, tých je tu málo." Som rád, že toto tvrdenie pomaličky prestáva platiť. Som rád, že napriek opatreniam vlády je tu čím ďalej tým viac ľudí, ktorí sú ochotní prevziať zodpovednosť a začínajú podnikať. Som rád, že stále viac podnikateľov robí a podporuje projekty pre rozvoj podnikateľského prostredia na Slovensku. Lebo len v krajine, kde je zdravé a silné podnikateľské prostredie, tam je aj prosperita ľudu.

Niekto možno namieta. ,,Ale veď nemôže každý podnikať !" Ale môže, teplá voda už dávno existuje. Nasadnite do stroja času a presuňte sa pár desaťročí dozadu. Prejdite sa dedinou, a čo vidíte? Stolár, klampiar, pekár, šička, maliar, rezbár, farmár, gazda, mechanik, výrobca náradia, farár, zubárka, lekár, cundra, ... ľudia (celé rodiny) podnikali, je to prirodzené. Človek odjakživa myslel, tvoril, robil. A bol šťastný.

Začnime aj my myslieť, tvoriť, robiť. Popri škole. Popri zamestnaní. A vráťme prírode stratenú rovnováhu. Alebo ste už videli opicu, ktorú zamestnáva slon, aby ho sprchovala? Alebo mačku, ktorej myši nosia žrádlo, len aby ich nezjedla? Alebo sedmokrásku pod vedením ruže? Nie, v prírode nenájdete zamestnancov, sú v nej len podnikatelia. Všetci robia to, načo sú stvorený a čo ich baví. Objavme aj my svoje danosti (ak ich už nepoznáme) a začnime konať. Stojí to za to!

Ak predsalen neviete, kde, alebo ako začať. Skúste sieťový marketing (v podstate je to zamestnanie a podnikanie v jednom). Či už s produktami, službami, alebo vedomosťami. Je to perfektná možnosť pre každého, mladého i starého, škaredého i pekného, s VŠ i bez VŠ, hocikoho, ako začať. Bez peňazí, bez potrebných vedomostí a bez skúseností. Tu nepotrebujete posielať klamlivé životopisy, len aby Vás zavolali na pohovor. Nájdite si firmu, ktorej filozofia, vzdelávací program, produkty a členovia sa Vám páčia a začnite. Nemusíte to robiť celý život. Zarobte si koľko potrebujete a otvorte si biznis svojich snov. A buďte si vedomí, že prvé ozajstné výsledky sa dostavia až po niekoľkých rokoch. Veď predsa nie je možné zmeniť za mesiac to čo žijete 15 / 20 / 30 / 50 rokov. Alebo hej? Dajte mi vedieť, ak niečo také poznáte.

Aby som nepísal len "konšpiračné teórie", pozrime si reálny príklad.

Jožo aj Fero, vyštudovali automobilovú výrobu. Jožo sa zamestnal ako kontrolór kvality v automobilke. Fero začal podnikať ako predajca autodielov. O vyše dva roky sa stretli v meste a skočili na pizzu. Jožo celý nešťastný nadáva na svojho už druhého šéfa (z prvej práce ho po roku vyhodili) ako mu stále nechce zvýšiť plat a že on už by aj chcel ísť bývať preč od rodičov a chcel by si kúpiť nové auto, chce založiť rodinu, už nevládze, bolí ho chrbát, atď. Fero si ho vypočul a nechcel sa veľmi chváliť, ale nedalo mu a povedal: ,,Vidíš to, ja som sám sebe šéfom, budúci týždeň si otváram už druhý obchodík, bývam síce zatiaľ iba v jednoizbovom, ale mojom, aj s priateľkou, jazdím síce na 5-ročnom fáre, ale kto chce byť raz bohatý, ten nevráža peniaze do šrotu, mám už pravidelný rastúci príjem, odložené a dobre-investované peniaze na lepšie časi a cítim sa super, robím čo ma baví. Prečo tiež nezačneš podnikať?" ,,Čo si?! Pri podmienkach, ktoré Fico práve odsúhlasil?" ,,Furt je to lepšie ako v zamestnaní. Veď sa na to pozrime cez príjem."

Rozdiel je: 369,47 € .... za 20 rokov je to 88 672,8 € (nový 3-izb. byt).

Oplatí sa podnikať? Už ste sa rozhodli, akou cestou sa vydáte? Nech je akákoľvek, držím Vám palce. ;)

A prajem príjemný zvyšok dňa,

BrightCrystal

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.

PLUS

Takto očividne kradnúť, to sa vymyká zvyklostiam, hovorieval Dzurinda

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.


Už ste čítali?